Data: 25 kwietnia 2022

Państwa sojusznicze AUKUS zacieśniają współpracę w przy opracowaniu pocisków hipersonicznych

Współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią zacieśnia się coraz bardziej. Po poł roku od podpisania tego paktu, państwa tworzące AUKUS porozumiały się w sprawie działań nad rozwojem technologii broni hipersonicznej oraz możliwości prowadzenia wojny elektronicznej.

ŹRÓDŁO:polishexpress.co.uk

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i premier Australii Scott Morrison wydali wspólne oświadczenie aktualizujące postępy w rozwoju technologii obronnych sojuszu. Przywódcy stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że są dziś „zobowiązani do rozpoczęcia nowej trójstronnej współpracy w dziedzinie hipersonii i zdolności obronnych przeciw tego typu broni, zdolności do prowadzenia wojny elektronicznej, a także do rozszerzenia wymiany informacji i pogłębienia współpracy w zakresie innowacji w dziedzinie obronności”.

Porozumienie trzech państw w sprawie zobowiązań na rzecz rozszerzenia współpracy w ramach rozwoju technologii broni naddźwiękowej wynika również z realizacji trójstronnego planu rozbudowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii. Konieczność zacieśnienia stosunków w ramach AUKUS jest z kolei skutkiem rosnącej aktywności Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

W październiku amerykański gen. Mark Milley potwierdził, że Chiny przeprowadziły test naddźwiękowego systemu broni w ramach wysiłków na rzecz postępu w technologiach kosmicznych i wojskowych. Millley opisał chiński test jako „bardzo ważne wydarzenie w teście naddźwiękowego systemu broni.” Na antenie stacji Bloomberg stwierdził również, że jest to zjawisko „bardzo niepokojące”.

Równolegle do wiadomości o kolejnych działaniach podejmowanych przez państwa sojuszu AUKUS, do mediów dotarła wiadomość o zakończonych sukcesem amerykańskich testach broni hipersonicznej. Mowa o pocisku HAWC, który został wystrzelony z pokładu bombowca B-52 w rejonie zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Pocisk miał osiągnąć prędkość przekraczającą 5 Machów. Jak podają przedstawiciele administracji Białego Domu, wystrzelony ładunek miał wzbić się na 20 tysięcy metrów wzwyż i przelecieć ok. 480 km. Zarówno zapowiedziane prace w ramach AUKUS, jak i indywidualne testy w Stanach Zjednoczonych dowodzą, iż wojska Wolnego Świata w sposób aktywny reagują na rosyjską agresję na Ukrainę i potencjalne zagrożenia dla kolejnych państw z niej płynące.

Australia również próbuje opracować własne zaawansowane technologie rakietowe w ramach kilku inicjatyw obronnych ogłoszonych przez rząd federalny.

Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym pociskiem balistycznym, a hipersonicznym jest skuteczność i odporność na zestrzelenie. Tradycyjna broń balistyczna jest bowiem łatwo wykrywalna już w początkowej fazie lotu pocisku. Pociski tego typu są również zdecydowanie łatwiejsze do zestrzelenia, gdyż nie manewrują one w czasie działań bojowych. Pociski hipersoniczne mogą manewrować i zmieniać swoją trajektorię. Pozwala to na znaczne zmniejszenie ryzyka wykrycia i zestrzelenia pocisku w czasie działań militarnych.

Zarówno Chińska Republika Ludowa, jak i Federacja Rosyjska poczyniły duże postępy w testowaniu zaawansowanych wersji pocisków hipersonicznych. Broń ta może przenosić ładunki nuklearne, którymi regularnie straszą Wolny Świat wschodnie mocarstwa. Większość analityków twierdzi, że pod względem technologii Stany Zjednoczone są obecnie w tyle za Pekinem i Moskwą. Z tego powodu amerykański rząd prawdopodobnie podejmie dodatkowe sojusze i realizuje wydatki w celu zniwelowania tej różnicy.

Działania związane ze współpracą w ramach AUKUS i utrzymaniem wysokiej pozycji Stanów Zjednoczonych na Indo-Pacyfiku wzięte zostały pod uwagę przez prezydenta Joe Bidena w czasie planowania przedstawionego przez Biały Dom pod koniec marca 2022 r. budżetu. Według planów administracji Bidena, budżet Pentagonu na 2023 r. wynosić ma 773 miliardy dolarów, z czego 1,8 miliarda przeznaczone ma być na finansowanie amerykańskiej strategii działań na Indo-Pacyfiku.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top