Data: 25 lutego 2022 Autor: Grzegorz Kuczyński

Blitzkrieg się nie udał. Celem Rosjan stolica Ukrainy

Pierwsza doba pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę nie pozwoliła Moskwie zrealizować zakładanych celów. Ukraińskim siłom udało się spowolnić ruchy sił lądowych przeciwnika, rosyjskie lotnictwo i rakiety nie zdołały sparaliżować systemu dowodzenia wojsk Ukrainy.

ŹRÓDŁO: FLICKR

Dziwić może, że rosyjskie siły lądowe zaczęły wkraczać na terytorium Ukrainy niemal równocześnie z początkiem ostrzału z powietrza kluczowych obiektów wojskowych przeciwnika. Być może zakładano, że opór będzie słabszy. Tymczasem Ukraińcy na większości kierunków dość skutecznie spowalniali ofensywę rosyjską. Rosjanom nie udało się też zająć desantem powietrznym kluczowych celów. Jak podaje strona ukraińska, w ciągu pierwszej doby walk Rosjanie stracili około 800 ludzi, 30 czołgów, 130 pojazdów opancerzonych, 7 samolotów i 6 śmigłowców. W drugim dniu kampanii Rosjanie kontynuują natarcie na czterech głównych kierunkach. Największe zdobycze terytorialne uzyskali na kierunku południowym, atakując z Krymu w stronę Chersonia, Mikołajowa i przejść przez Dniepr. Siły rosyjskie przedostały się na głębokość co najmniej 60 km. Prezydent Zełenski określił atak z Krymu jako „najbardziej problematyczną sytuację”. Drugi kierunek – szczególnie groźny dla Ukrainy – to atak z północy na Kijów, po obu stronach Dniepru. Większe postępy Rosjanie zrobili na zachód od stolicy kraju. Ta operacja pokazuje, jak ważne dla Moskwy było zabezpieczenie po swej stronie Białorusi. Większe sukcesy siły ukraińskie odnoszą na wschodzie kraju, tam gdzie są najlepsze jednostki. Przez co najmniej dobę udawało się powstrzymywać rosyjską 1. Armię Pancerną przed zajęciem Charkowa. Na kierunku donbaskim Rosjanie z kolei chcą przeprowadzić manewr, dzięki któremu odetną znaczące siły ukraińskie od reszty kraju.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top