Data: 15 lutego 2022

Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym. Blokada czy wstęp do agresji?

Kilkadziesiąt okrętów Floty Czarnomorskiej wspieranych przez okręty z Floty Bałtyckiej i Floty Pacyfiku rozpoczęło manewry na Morzu Czarnym. Te ostatnie to duże jednostki desantowe, co budzi niepokój, że desant na ukraińskim brzegu może być jedną z ofensywnych opcji Rosji. Zamknięcie kilku akwenów już poważnie utrudnia żeglugę handlową z portami ukraińskimi.

ŹRÓDŁO: structure.mil.ru

Ćwiczenia zaplanowano od 13 do 19 lutego. W pierwszym ich dniu na Morze Czarne wpłynął przez cieśninę Bosfor rosyjski okręt podwodny Rostów nad Donem, który przenosi pociski manewrujące Kalibr. To jednostka projektu 636.3, zwodowana w 2014 roku, o napędzie elektryczno-paliwowym. B-237 Rostów nad Donem wchodzi w skład 4. Samodzielnej brygady okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej. Nieco wcześniej swoje bazy w Sewastopolu i Noworosyjsku opuściło ponad 30 innych okrętów Floty Czarnomorskiej, aby przeprowadzić ćwiczenia morskie w celu „obrony krymskiego wybrzeża”. To nie jedyne siły rosyjskie na morzu zagrażające Ukrainie. Kilka dni temu do Sewastopola zawinęło sześć dużych okrętów desantowych: trzy z Floty Północnej, trzy z Floty Bałtyckiej. Pięć z nich to jednostki klasy Ropucha, zaś jedna – klasy Iwan Gren. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że okręty te wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach. Przeciwko manewrom stanowczo zaprotestowało MSZ Ukrainy, mówiąc o „zablokowaniu części wód Morza Czarnego, Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej”. Jeśli Rosja zdecyduje się zaatakować Ukrainę, siły morskie będą odgrywały rolę raczej wspomagającą. Po pierwsze, zablokują zupełnie dostęp do ukraińskich portów na zachód od Krymu i nad Morzem Azowskim. Po drugie, mają potencjał ostrzału celów ukraińskich, zarówno bezpośrednim ogniem artyleryjskim, jak i rakietowym (wspomniane Kalibry mogą sięgnąć dowolnego celu w granicach Ukrainy). Po trzecie, mogą być wykorzystane jako wsparcie dla działań lądowych, choćby angażując ukraińskie siły dywersyjnymi desantami w różnych punktach wybrzeża.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top