CHINA MONITOR

Data: 20 stycznia 2022  Autor: Patryk Szczotka

Spowolnienie demograficzne w Państwie Środka

Chińska Republika Ludowa (ChRL) od początku swojego istnienia plasowała się w czołówce najbardziej ludnych państw świata. Na początku r. 2022 kraj nadal pozostaje na pierwszym miejscu tej listy, jednak najnowsze dane spływające z Narodowego Biura Statystyk wskazują na niepokojący trend w populacyjnej sytuacji ChRL.

ŹRÓDŁO: FLICKR

Liczba ludności w ChRL osiągnęła w 2021 r. 1,41 mld osób, co stanowi wzrost o 480 tys. w porównaniu do r. 2020[1]. Są to dane nieuwzględniające Hong Kongu, Makau oraz Tajwanu[2]. Najbardziej szokującą częścią dzisiejszej publikacji danych jest to, że naturalny wzrost populacji spadł do 0,34 na tysiąc, po raz pierwszy poniżej 1,0 od czasu udostępnienia danych – stwierdził Zhang Zhiwei, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management[3]. Niskie tempo wzrostu pokazuje, że populacja starzeje się szybciej niż oczekiwano i sugeruje, że całkowita populacja Chin mogła osiągnąć swój szczyt w 2021 roku[4]. Według oficjalnych statystyk liczba urodzeń w Chinach kontynentalnych spadła w 2021 r. o 13 proc., czyli do 10,62 mln dzieci. Jest to niewielka poprawa w stosunku do r. 2020, kiedy spadek urodzeń wyniósł 22 proc.[5]

Niska dzietność to przede wszystkim problem dla mocarstwowych aspiracji rządu w Pekinie, wiąże się z nim m.in. pułapka „stania się starym przed staniem się bogatym” – starzenie się społeczeństwa ogranicza wielkość wzrostu gospodarki i możliwą produktywność, jaką jednostka może wnieść do społeczeństwa[6]. ChRL stara się przeciwdziałać negatywnym trendom populacyjnym poprzez luzowanie swej słynnej polityki rodzinnej. Obowiązująca od ponad 30 lat zasada pozwalająca na legalne posiadanie wyłącznie jednego dziecka została złagodzona w r. 2016 (do dwóch potomków) i po raz kolejny w r. 2021 (do trzech)[7]. Zmiany kulturowe i ekonomiczne sprawiają jednak, że wielu Chińczyków nie jest skłonnych do znacznego powiększania rodziny. Dzieje się tak głównie przez wysokie koszty utrzymania i wykształcenia dzieci, a także model życia nastawiony na rozwój kariery zawodowej[8]. Kontrola urodzeń doprowadziła także do dużych nierówności w liczbie kobiet i mężczyzn – pożądany w kulturze chińskiej męski potomek dominuje obecnie liczebnością nad swoim kobiecym odpowiednikiem[9]. Warto zauważyć, że długofalowe skutki polityki demograficznej ChRL kłócą się z popularną tezą o długoterminowym spojrzeniu chińskiego rządu, które stoi w sprzeczności do „kadencyjnego” podejścia polityków w systemach demokratycznych[10].

[1] https://www.cnbc.com/2022/01/17/chinas-population-grows-by-the-slowest-pace-in-decades.html

[2] https://www.scmp.com/economy/economic-indicators/article/3163617/china-population-increases-14126-billion-2021-births

[3] Ibidem.

[4] https://www.cnbc.com/2022/01/17/chinas-population-grows-by-the-slowest-pace-in-decades.html

[5] Ibidem.

[6] https://www.csis.org/analysis/will-many-developing-countries-get-old-they-get-rich

[7] https://thediplomat.com/2021/06/china-loosens-family-planning-again/

[8] https://instytutboyma.org/pl/polityka-prorodzinna-panstwa-srodka/

[9] Ibidem.

[10] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-rekordowo-malo-urodzen-Liczba-ludnosci-niemal-spadla-8260500.html

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top