Data: 30 grudnia 2021

Łukaszenka w Rosji. Rozmowy o współpracy wojskowej

Rozmowy prezydentów Rosji i Białorusi w Sankt Petersburgu, przy okazji nieformalnego szczytu WNP, potwierdzają dążenie Moskwy do jak najszybszej integracji wojskowej obu krajów. Dla Rosji Białoruś w sensie militarnym nabiera dziś szczególnego znaczenia z racji na eskalację napięcia w relacjach z NATO, jak też z powodu planów ewentualnej wojny z Ukrainą.

ŹRÓDŁO: KREMLIN.RU

Współpracę Białorusi i Rosji w sferze obronności Putin i Łukaszenka omówili już wcześniej telefonicznie 25 grudnia 2021. 29 grudnia 2021 podczas bezpośredniego spotkania z Łukaszenką Putin zapowiedział, że na początku 2022 roku planowane są kolejne już rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Rosyjski prezydent zaznaczył przy tym, że to Mińsk zaproponował ćwiczenia. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędą się one w lutym czy w marcu. Wcześniej białoruski dyktator poprosił Putina, by nie wstrzymywać współpracy w sferze wojskowej i w branży zbrojeniowej, w postaci nie tylko wspólnych ćwiczeń, ale też poprzez tworzenie wspólnych „centrów szkolenia”. Pierwsze takie pojawiły się w 2021 roku. W listopadzie wojska powietrzno-desantowe obu krajów wzięły udział w manewrach w pobliżu granicy z Polską. Z kolei we wrześniu odbyły się na terytorium Białorusi i Rosji strategiczne ćwiczenia Zapad-2021 z udziałem do 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Białoruś jest faktycznie częścią rosyjskiego potencjału zbrojnego od lat. Ale dopiero w ostatnim czasie Moskwa i Mińsk tak mocno to demonstrują. Choćby informując o każdym fakcie powietrznych patroli rosyjskich wzdłuż granic Białorusi z krajami NATO. 10 listopada białoruski resort obrony zapowiedział zwiększenie sił obrony przeciwlotniczej przy swojej granicy zachodniej i północno-zachodniej. Wtedy też ogłoszono, że loty rosyjskich bombowców strategicznych nad Białorusią będą miały regularny charakter.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top