Data: 30 listopada 2021

Mołdawia spłaca dług za rosyjski gaz

Mołdawski koncern Moldovagaz spłacił zadłużenie wobec Gazpromu za ostatnie półtora miesiąca dostaw gazu. Stało się to przed upływem ultimatum przedstawionego przez Rosjan, dzięki przekazaniu koniecznych środków z budżetu państwa.

ŹRÓDŁO: MOLDOVAGAZ.MD

Ostrzeżenie od Gazpromu o możliwym przerwaniu dostaw z powodu zadłużenia strona mołdawska otrzymała 22 listopada. Rosyjski koncern zagroził zakręceniem kurka w ciągu 48 godzin. Moldovagaz (kontrolowany zresztą przez Rosjan) poinformował, że czeka na pieniądze – chodziło o 74 mln dolarów – od rządu, z kolei rząd informował, że nie jest w stanie z powodu procedur prawnych przesłać pieniędzy: decyzję musiał bowiem podjąć parlament. 24 listopada rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow poinformował, że „w drodze wyjątku i wykazując dobrą wolę” nie przerwie dostaw gazu dla Mołdawii. Kiszyniów obiecał, że ureguluje dług do końca tygodnia. 25 listopada parlament przegłosował poprawki do budżetu umożliwiające Moldovagaz spłacić zadłużenie. Zgodnie z decyzją deputowanych, spółka otrzymała na ten cel ok.1,4 mld lei (79 mln dolarów). Ostatecznie 26 listopada Moldovagaz poinformował, że środki za gaz otrzymany od Gazpromu od października do połowy listopada trafiły na konto rosyjskiego koncernu. Rosjanie po południu potwierdzili, że otrzymali płatność od Mołdawii za wyeksportowany gaz. Mołdawia i Rosja podpisały pod koniec października nowy kontrakt gazowy, przewidujący dostawy do Mołdawii 3 mld m³ rosyjskiego gazu rocznie. Mołdawia w listopadzie płaci 450 dolarów za 1000 m³ rosyjskiego gazu. Poprzedni kontrakt ustalał cenę na 250 dolarów. Umowę zawarto po kryzysie z zaopatrzeniem w gaz Mołdawii. Po wygaśnięciu pod koniec września poprzedniej umowy niedobór surowca zmusił Mołdawię do wprowadzenia stanu wyjątkowego w sektorze energetycznym. Gazprom zgodził się przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc – na październik – po wyższej niż dotąd cenie. W końcu zawarto nową umowę – ale za niższą cenę prozachodni rząd Mołdawii zapłacił zgodą na rozwiązania oznaczające de facto zahamowanie integracji energetycznej z UE.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top