Data: 26 lipca 2021

Rosyjskie Tigry (i nie tylko) dla Afryki

Produkowane w Rosji sprzęt wojskowy i broń są relatywnie tanie, więc też cieszą się dużym zainteresowaniem krajów biedniejszych, choćby w Afryce. Ostatnie targi zbrojeniowe MAKS-2021 w Rosji okazały się dobrą okazją do promocji rosyjskich produktów, za czym idą kolejne zawierane umowy na ich zakup.

ŹRÓDŁO: WIKIMEDIA

Rosja sprzeda do szeregu krajów afrykańskich opancerzone pojazdy Tigr. O podpisaniu kontraktów poinformował Aleksandr Michiejew, szef Rosoboroneksportu, czyli państwowej spółki odpowiedzialnej za eksport rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. – W krajach Afryki (na południe od Sahary) mamy podpisane kontrakty na pojazdy opancerzone Tigr, broń cywilną i służbową, sprzęt samochodowy – oznajmił Michiejew. W maju 2021 szef zakładów produkujących Tigry prezentował je prezydentom Tanzanii, Ugandy i Południowego Sudanu. Można zakładać, że Michiejew miał na myśli te i inne kraje jako zakupujących Tigry. Według niego zagraniczni partnerzy chętnie współpracują z Rosoboroneksportem także przy produktach cywilnych: do Afryki dostarczany jest sprzęt do produkcji tlenu, sprzęt do budowy dróg i inne. Tigry to nie jedyny popularny w Afryce produkt. 22 lipca, w ramach międzynarodowych targów zbrojeniowych MAKS-2021, Rosoboroneksport podpisał 13 kontraktów na dostawy uzbrojenia na łączną sumę ponad 1 mld euro. Szczególnym wzięciem cieszą się samoloty Su-30SME, śmigłowce Mi-35M i Mi-17W5 oraz drony. Jeszcze w czerwcu Rosoboroneksport podpisał kontrakty z krajami afrykańskimi na łączną sumę 1,7 mld dolarów. Rosyjskie produkty są popularne w Afryce, a i sama Moskwa od lat buduje swoje wpływy na tym kontynencie, choćby organizując szczyty Rosja-Afryka.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top