Data: 21 lipca 2021

OPEC+ zdejmuje blokadę. Z każdym miesiącem więcej ropy

Producenci ropy zrzeszeni w OPEC+ zdecydowali 18 lipca o zwiększeniu wydobycia. Od sierpnia limit dla całego kartelu wzrosnąć ma o 400 tys. baryłek dziennie. Na decyzji skorzysta m.in. Rosja, tym bardziej że od maja 2022 roku jej limit krajowy wydobycia wzrośnie o pół miliona baryłek dziennie. Poprzednie dwa posiedzenia OPEC+ były zerwane z powodu stanowiska Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

ŹRÓDŁO: MEDIA.GAZPROM-NEFT.RU

Od sierpnia limit zostanie zwiększony o 400 tys. baryłek dziennie, a następnie będzie zwiększany stopniowo co miesiąc. Na grudzień 2021 roku zaplanowano ocenę sytuacji na rynku i w krajach należących do OPEC+. Na spotkaniu ministrów państw członkowskich OPEC+ postanowiono też zwiększyć limity wydobycia ustalone dla Iraku, Kuwejtu, Rosji, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zwiększenia limitu domagały się ZEA. Porozumienie zawarto z dwutygodniowym opóźnieniem wywołanym konfliktem ZEA z Arabią Saudyjską i Rosją. Emiraty chciały od maja 2022 roku zwiększyć wydobycie z 3,2 mln baryłek do 3,8 mln. Skończyło się na 3,5 mln baryłek. Porozumienie o zwiększeniu kwot bazowych od maja 2022 roku obejmuje też Rosję (z 11 do 11,5 mln baryłek dziennie), Arabię Saudyjską (z 11 do 11,5 mln baryłek dziennie), Irak (z 4,65 do 4,8 mln baryłek) i Kuwejt (z 2,8 do 2,96 mln baryłek). Światowa cena ropy załamała się gwałtownie w marcu 2020 roku. Wynikało to ze spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19, ale też z krótkiej wojny cenowej Rosji z Arabią Saudyjską. Ostatecznie OPEC+ podjął wtedy decyzję o ograniczeniu wydobycia o 9,7 mln baryłek dziennie i stopniowym przywracaniu podaży do kwietnia 2022 r. 18 lipca, oprócz zwiększenia limitu produkcji, przesunięto też termin obowiązywania umowy o ograniczeniu wydobycia z kwietnia na koniec 2022 r. Co miesiąc, począwszy od sierpnia 2021 roku, limit produkcji ma być zwiększany o 400 tys. baryłek. To pozwoli do końca września 2022 roku stopniowo wyjść z obowiązującego porozumienia o ograniczeniu wydobycia o 5,8 mln baryłek dziennie. Nowa warunki umowy OPEC+ powinny ustabilizować rynek przy średniej cenie poniżej 70 dolarów za baryłkę. Na ceny może w najbliższym czasie wpłynąć jeszcze ewentualne zdjęcie sankcji amerykańskich i powrót na rynek ropy irańskiej. Kolejne spotkanie ministrów OPEC+ wyznaczono na 1 września.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top