Data: 14 lipca 2021 Autor:

Rocznica traktatu Chin i Korei Północnej

W niedzielę 11 lipca 2021 roku minęło 60 lat od podpisania traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy Chińskiej Republiki Ludowej oraz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Była to okazji do wymienienia dyplomatycznych uprzejmości między liderami obu państw. Współpraca obu państw mimo upływu lat ma się wciąż dobrze, lecz ma też swoje ciemne strony.

ŹRÓDŁO: AMBASSADOR DENG XIJUN / TWITTER

Xi Jinping, przewodniczący Komunistycznej Partii Chin (KPCh), wymienił w niedzielę listy gratulacyjne z Kim Dzong Unem, przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) w 60. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy Chiny-KRLD.

W swoim przesłaniu Xi zwrócił uwagę, że w 1961 r. przywódcy starszego pokolenia Chin i KRLD, podjęli dalekowzroczną strategiczną decyzję o podpisaniu Traktatu, która położyła ważne polityczne i prawne podstawy dla umocnienia przyjaźni między dwoma narodami i promowaniu długoterminowej przyjaznej współpracy dwustronnej. Xi powiedział, że w ciągu ostatnich 60 lat Chiny i KRLD, mocno wspierały się nawzajem i wzmocniły tradycyjną braterską przyjaźń oraz przyczyniły się do rozwoju socjalizmu, zapewniając pokój i stabilności w regionie i na świecie. Xi powiedział również, że jest gotowy do współpracy z Kimem w celu wzmocnienia komunikacji strategicznej.

Kim w swoim przesłaniu powiedział, że podpisanie traktatu zademonstrowało światu silną wolę obu stron, a także rządów i obywateli obu krajów, aby promować długofalowy rozwój przyjaźni KRLD-Chiny. Zauważył, że w ostatnich latach, w obliczu złożonego i ciągle zmieniającego się krajobrazu międzynarodowego, koleżeńskie zaufanie i przyjaźń między KRLD a Chinami pogłębiają się, a stosunki dwustronne przeszły na wyższy poziom. Dodał, że będą maszerować naprzód ramię w ramię z KPCh, rządem chińskim i narodem chińskim w świętej podróży budowania socjalizmu i komunizmu.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wymienił również w niedzielę listy gratulacyjne ze swoim północnokoreańskim odpowiednikiem Ri Son Gwonem, z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu.
Zheng Jiyong, dyrektor Centrum Studiów Koreańskich na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, cytowany w dzienniku Global Times powiedział, że więzi między Chinami a Koreą Północną nie zostaną zerwane, ale będzie się umacniać, co dowodzi, że myślenie życzeniowe niektórych zachodnich elit i obserwatorów, którzy spodziewają się rozdźwięku między nimi, nie ziści się. Chińscy eksperci stwierdzili, że podkreślanie wspólnej płaszczyzny ideologii socjalizmu i komunizmu pokazuje, że stosunki Chiny-KRLD są wyjątkowe i mają solidne podstawy.

Współpraca Chin-KRLD trwa, ale nie można jej nazwać przyjaźnią. Chociaż Chiny nie pozwolą, aby naciski zewnętrzne zdestabilizowały reżim w Korei Północnej, są coraz bardziej niechętnym sojusznikiem KRLD. Próby rakietowe i jądrowe KRLD podważają mocarstwową pozycję ChRL, pokazując mały wpływ Xi Jinpinga na decyzje Kima.

Wymiana gospodarcza jest jedną głównych osi współpracy. Od nałożenia daleko idących sankcji ONZ na Koreę Północną w latach 2016-2017 Chiny odpowiadają za 95% zgłoszonego światowego handlu towarami z Koreą Północną. Wspólne korzeni w „marksizmie-leninizmie”, również są polem podtrzymania kooperacji, choć głównie na polu retorycznym i szukania cech wspólnych.

Dla Chin traktat pozostaje instrumentem umożliwiającym Pekinowi utrzymanie zaangażowania z Koreą Północną i odgrywanie wpływowej roli w sprawach dotyczących Półwyspu Koreańskiego. Chiny nie chcą upadku północnokoreańskiego reżimu ani zjednoczenia Korei, gdyż byłoby to niebezpieczne w kontekście bezpieczeństwa. Korea Południowa jest sojusznikiem USA, gdzie przebywa około 28,5 tys. żołnierzy USA. Zjednoczenie Korei byłoby równoznaczne z większymi wpływami Ameryki, która jest głównym przeciwnikiem geopolitycznym dla władz w Pekinie. Chiny będą dążyć do utrzymania kontroli nad swoim sąsiadem. Taki stan rzeczy będzie umacniać się wraz z narastaniem niezgodności w stosunkach USA-Chiny.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top