Data: 27 maja 2021

Rosja odbudowuje produkcję naftową w Libii

Względna stabilizacja sytuacji polityczno-militarnej w Libii sprzyja odrodzeniu działalności biznesowej, także w sektorze ropy naftowej i gazu. To oznacza również wznowienie aktywności spółek rosyjskich, które jeszcze w czasach Kadafiego uzyskały szereg koncesji w tym kraju.

ŹRÓDŁO: GAZPROM-INTERNATIONAL.RU

Gazprom EP International wznowił wydobycie ropy naftowej w Libii w ramach wspólnego projektu z niemieckim Wintershall Dea. Do wznowienia produkcji doszło już na jesieni ub.r., ale kierownictwo poinformowało o tym dopiero teraz. Wznowienie wydobycia miało miejsce po 10 miesiącach przerwy związanej z sytuacją polityczną i militarną, która wpłynęła na faktyczne wstrzymanie eksportu ropy. Dopiero na jesieni, wraz ze postępującą stabilizacją w konflikcie domowym, stopniowo prace zaczęły wznawiać porty, terminale eksportowe, a za nimi i instalacje wydobywcze. Z informacji przekazanych przez Gazprom wynika, że Rosjanie i Niemcy przekazali funkcję operatora złóż w basenie Syrta na działkach 91 i 107 powołanej spółce joint venture z libijskim państwowym koncernym naftowym NOC. Spółka ta nosi nazwę Sarir Oil Operations B.V Wydobycie w tym projekcie w 2021 roku ma wzrosnąć do 62 000 baryłek dziennie wobec obecnych 43 000 baryłek. Do spółki zależnej Gazpromu, czyli Gazprom EP International należy 49% udziałów we wspólnym z Wintershall Dea przedsięwzięciu: Wintershall Aktiengesellschaft (WIAG). Spółka WIAG jest operatorem dwóch działek (nr 91 i nr 107) na terytorium Libii. Odkryto na tym terenie i zaczęto eksploatować dziewięć złóż naftowych. Największym z nich jest As-Sarah, leżące w ramach działki 91. Gazprom to nie jedyna rosyjska firma zaangażowana w Libii. Do projektów porzuconych w efekcie wojny domowej chce wrócić Tatnieft. Spółka ta działała w Libii na podstawie umowy koncesyjnej z 2005 roku – aż do 2014 roku, gdy kraj ogarnęły działania zbrojne. W 2019 roku spółka informowała, że prowadzi prace badawcze także na nowych złożach w Libii (w basenie Gadames).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top