Data: 20 maja 2021

Rosja wydobywa w tym roku mniej ropy

Produkcja największego koncernu naftowego Rosji w I kwartale 2021 roku wyniosła 3,7 mln baryłek dziennie. To o niemal jedną piątą (19,2%) mniej, niż w analogicznym okresie 2020 roku. Wydobycie zmniejszyły też inne rosyjskie spółki naftowe. Ma to związek z ograniczeniami wynikającymi z OPEC+.

ŹRÓDŁO: LUKOIL.RU

Rosnieft oficjalnie podaje, że „zmniejszenie wydobycia w pierwszym kwartale związane jest z wypełnieniem dyrektyw rządu o ograniczeniu produkcji w ramach porozumienia OPEC+”. Rok do roku, wydobycie zmniejszyło się w I kwartale o 19,2 proc. W porównaniu z IV kwartałem 2020 roku spadło o 5,9 proc. Ogólnie, wydobycie węglowodorów w pierwszych trzech miesiącach 2021 zmniejszyło się do 4,8 mln baryłek naftowego ekwiwalentu dziennie. To o 17,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, i o 5,6 proc. mniej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Produkcja gazu zmniejszyła się o 8,9 proc. rok do roku, do 1 mln baryłek naftowego ekwiwalentu dziennie. W mniejszym stopniu zmniejszył produkcję koncern Łukoil. Jego wydobycie ropy w I kwartale 2021 (bez uwzględnienia projektu irackiego Zachodnia Qurna 2) zmalało w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku o 11,2 proc., wynosząc 18,8 mln ton. Jak podaje spółka, dziennie to jednak o 2,4 proc. więcej, niż w IV kwartale 2020.

Dynamika wydobycia ropy naftowej wiąże się z zawartym w kwietniu 2020 roku porozumieniem OPEC+, które doprowadziło do ograniczenia wielkości produkcji na terytorium Rosji i w niektórych rosyjskich zagranicznych projektach wydobywczych. W szczególności, w związku z umową wydobycie ropy naftowej w Federacji Rosyjskiej w maju 2020 roku zostało zmniejszone o ok. 310 000 baryłek dziennie, czyli o 19 proc. w stosunku do poziomu z I kwartału 2020 roku, a następnie stopniowo było przywracane. W efekcie, w I kwartale 2021 r. wydobycie ropy w Rosji było o ok. 130 000 baryłek dziennie wyższe niż w maju 2020 r. Wydobycie ropy o dużej lepkości na złożu Jagierskim i złożu Usinskim wzrosło o 4,3 proc. rok do roku, do 1,3 mln ton. Na Morzu Kaspijskim, na złożach im. W. Fiłanowskiego i im. J. Korczagina, dzięki realizacji programów wierceń łączna produkcja ropy naftowej i kondensatu gazowego wyniosła 1,9 mln ton. To o 1,6 proc. więcej niż w I kwartale 2020 roku. Średnie dobowe wydobycie węglowodorów (bez uwzględnienia Zachodnia Qurna 2) zmniejszyło się o 7,6 proc., wynosząc 2,152 mln baryłek naftowego ekwiwalentu dziennie. Wydobycie gazu wyniosło 8,8 mld m³. Średnio na dobę to o 5,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top