Data: 29 marca 2021

Rosyjskie ropa i paliwa dla USA: padł rekord

Amerykańskie spółki zakupiły w 2020 roku rekordowo dużo ropy i produktów ropopochodnych z Rosji. Jest to jednak sytuacja przejściowa i na pewno nie można postrzegać tego w kategoriach politycznych. USA są wciąż paliwowo samowystarczalne, a ostatni wzrost importu wynikał tylko i wyłącznie z problemów z własnym wydobyciem, wywołanych pandemią koronawirusa. Co ważne, są to problemy przejściowe.

ŹRÓDŁO: SOVCOMFLOT.RU

Z danych amerykańskiej rządowej agencji energetycznej EIA wynika, że import ropy i produktów ropopochodnych z Rosji do USA wyniósł w 2020 roku średnio 538 tys. baryłek na dobę. W ten sposób udział dostaw rosyjskich w amerykańskim imporcie osiągnął rekordowe 7 proc. W 2020 roku import ropy i produktów ropopochodnych z Rosji do USA wzrósł rok do roku o 3,5 proc. Rosja stała się drugim pod względem wielkości dostawcą naftowowo-paliwowym do USA, wyprzedzająca tradycyjnego dostawcę Arabię Saudyjską. Jeszcze 20 lat temu udział Rosji w imporcie ropy i produktów ropopochodnych do USA nie przekraczał 1 proc. Próg ten Rosjanie przekroczyli w 2001 roku. W 2011 roku osiągnęli nawet 5,5 proc. Potem był spadek, a w 2019 roku znów wzrost do 5,7 proc. Wzrost dostaw rosyjskich do USA może być związany z początkiem działania sankcji wobec Wenezueli, która w przeszłości była głównym dostawcą ciężkiej ropy dla amerykańskich rafinerii. Teraz wenezuelski surowiec zastępuje surowiec o zbliżonych właściwościach, czyli ropa klasy Urals. Rekord dostaw z Rosji wynika jednak głównie z drastycznego zwiększenia udziału produktów ropopochodnych w tym imporcie. Dostawy samej ropy naftowej z Rosji do USA w 2020 roku zmniejszyły się bowiem, i to aż o 45 proc. 73 tys. baryłek dziennie to powrót do poziomu z 2018 roku. Pod względem dostaw samej ropy do USA Rosja zajmuje dopiero ósme miejsce. Wzrost importu z Rosji został wywołany głównie spadkiem produkcji w USA (pandemia koronawirusa) oraz ograniczeniem wydobycia w OPEC. Prawdopodobnie dostawy z Rosji zmniejszą się, jak tylko wzrośnie produkcja w samych Stanach Zjednoczonych, zaś OPEC+ zacznie luzować obecne ograniczenie. Należy też pamiętać, że nie ma embarga na import rosyjskich ropy i paliw, więc amerykańskie prywatne firmy mogą kupować z Rosji dowolne ilości surowca.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top