Data: 28 października 2020

Rosja prowokuje Turcję w syryjskim Idlib

To był najkrwawszy od miesięcy atak rosyjskiego lotnictwa w bastionie syryjskiej opozycji, na dodatek wymierzony w ugrupowanie rebelianckie związane z Turkami. To może być zapowiedź eskalacji konfliktu w Idlib. Niewykluczone, że Rosja chce w ten sposób zrewanżować się Turcji za jej zaangażowanie w konflikt Azerbejdżanu i Armenii.

ŹRÓDŁO: KREMLIN.RU

Rebelianci zapowiedzieli Rosji zemstę za naloty na ich obozy w Idlib, w wyniku których zginęło 78 osób. Po rosyjskim ataku rebelianci zabili co najmniej 15 stronników Asada. Dzień wcześniej, 26 października, rosyjskie lotnictwo przeprowadziło uderzenie na obóz szkoleniowy frakcji Failaq al-Sham. Zginęło 78 rebeliantów, 90 zostało rannych. Celem ataku był rejon Dżabal al-Dweila, a dokładnie obóz szkoleniowy w mieście Kafr Taharim, ok. 10 km od granicy Turcji. Failaq al-Sham to sunnickie ugrupowanie islamistyczne, uczestniczące w wielu tureckich wojennych operacjach w Syrii, którego członkowie uczestniczyć też mają w konfliktach w Libii i Górskim Karabachu. Kierownictwo Frontu Wyzwolenia Narodowego, sieci zbrojnych ugrupowań wspieranych przez Ankarę, działającej w Idlib, w skład której wchodzi też Failaq al-Sham (FAS), zapowiedziało zemstę. Przedstawiciel Frontu Wyzwolenia Narodowego oskarżył Moskwę o naruszenie porozumienia ws. zawieszenia broni. Jednocześnie lojalne wobec Damaszku milicje ostrzelały pozycje rebeliantów na południu Idlib i w sąsiedniej prowincji Hama. Te naloty były najkrwawsze od momentu, gdzie niemal osiem miesięcy temu na północnym zachodzie Syrii weszło w życie zawieszenie broni, uzgodnione przez Rosję i Turcję. Zatrzymało ono ofensywę sił Asada wspieranych przez rosyjskie lotnictwo na ostatni bastion syryjskiej opozycji. Obecnie opozycja kontroluje około połowy prowincji Idlib, jak też niewielkie fragmenty przylegających do niej innych prowincji, m.in. Hama i Aleppo. W Idlib dominującą pozycję ma Hayat Tahrir as-Sham (HTS), koalicja islamistycznych oddziałów, na czele której stoi była syryjska odnoga al-Kaidy. Drugim obok HTS dżihadystycznym ugrupowaniem w Idlib jest – także powiązana z al-Kaidą – Hurras al-Deen. Z kolei bardziej umiarkowane ugrupowania wspiera od lat Turcja. Uzgadniając rozejm Moskwa i Ankara uzgodniły rozmieszczenie wojskowych zespołów obserwacyjnych w enklawie. Kilka dni przed nalotem rosyjskim na obóz FAS Turcy wycofali się z jednego z największych swych posterunków, otoczonego przez siły Asada podczas ostatniej ofensywy. Posterunek w Morek znajdował się w prowincji Hama sąsiadującej z Idlib. Niewykluczone, że Turcja spodziewa się ofensywy ze strony Damaszku i Moskwy.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top