BELARUSALERT – DZIEŃ 54 & 55

Data: 5 października 2020

Polski plan dla Białorusi zaaprobowany przez Komisję Europejską | Białoruś nakłada sankcje odwetowe na UE

W piątek Mateusz Morawiecki ogłosił, że Komisja Europejska zaakceptowała polski „plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi”. Premier dodał, że do projektu zaproszone będą organizacje takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, Europejski Bank dla Rekonstrukcji i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Program ma na celu ugruntowanie funduszu stabilizacyjnego w wysokości 1mld euro, pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom, uproszczenie regulacji wizowych czy otwarcie europejskiego rynku wspólnego dla Białorusi. Ponadto, przewiduje on inicjację długoterminowych inwestycji w infrastrukturę, negocjacje nowego porozumienia ekonomicznego oraz pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

W najnowszym wywiadzie Cichanowska zapowiedziała, że ma zamiar poprosić Angelę Merkel o mediację w konflikcie na Białorusi. Zamierza również dyskutować na temat możliwych metod nałożenia presji na Białoruś, ponieważ „tylko w ten sposób władze Białorusi mogą zostać zmuszone do podjęcia dialogu z narodem”. Zapytana co powiedziałaby Władimirowi Putinowi, gdyby odbyli konwersację, odpowiedziała: „Cieszę się, że Cię słyszę, Władimirze Władimirowiczu. Porozmawiajmy o tym, że Białorusini – w swoim własnym kraju – chcą decydować o tym, z kim będą budować swój kraj i że naród białoruski nie może już żyć pod dyktaturą, ponieważ naród ten nie jest już taki sam.”

W międzyczasie Białoruś podjęła kolejne kroki w kierunku cenzury niezależnych mediów. W odpowiedzi na sankcje ze strony UE, Mińsk anulował akredytacje dla wszystkich zagranicznych dziennikarzy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że procedury te wymagają „uaktualnienia”, ponieważ wcześniejsze regulacje były „przestarzałe”. Dodano, że o nowe, „uproszczone” akredytacje będzie można aplikować już w poniedziałek 5 października 2020 r. Kroki te zostały podjęte pod pretekstem zabezpieczenia „suwerenności informacyjnej”. Ponadto, Białoruś nałożyła sankcje odwetowe na reprezentantów UE, chociaż wyraziła brak zamiaru wyjawienia, w kogo konkretnie ograniczenia te zostały wymierzone. Rząd ogłosił, że białoruskie władze są „zdeterminowane, choć nie bez żalu, by odpowiadać na nieprzyjacielskie akcje, celem obrony interesu państwowego”. Co więcej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nakaz powrotu swoim ambasadorom z Polski oraz Litwy oraz zachęciło te kraje do zredukowania własnego personelu w ich ambasadach w Mińsku. Polska i Litwa stanowczo odmówiły.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top