Data: 27 sierpnia 2020

Rosjanie w kampanii wyborczej w Gruzji

W październiku 2020 roku w Gruzji zaplanowane są wybory parlamentarne. Wiele wskazuje na to, że Rosja będzie aktywnie wspierać Sojusz Patriotów Gruzji. Aktywność otwarcie prorosyjskiej i radykalnej partii jest wygodna dla rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie, która przedstawia się jako centrowe, umiarkowane i prozachodnie ugrupowanie i na takie na tle Sojuszu Patriotów Gruzji wygląda, choć faktycznie prowadzi politykę coraz bardziej odpowiadającą Moskwie i krytykowaną coraz częściej przez Zachód.

ŹRÓDŁO: WIKIMEDIA COMMONS

Szczegóły wsparcia dla Sojuszu Patriotów Rosji, w tym zaangażowania w to służb rosyjskich, przedstawił finansowany przez Michaiła Chodorkowskiego internetowy projekt dziennikarstwa śledczego Dossier Centre. Opublikowano dokumenty z sekretariatu generała Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Władimira Czernowa, który stoi na czele zarządu prezydenta ds. międzyregionalnych i kulturalnych kontaktów z obcymi krajami. Pod tą nazwą kryje się tak naprawdę specjalna komórka przeznaczona do walki z kolorowymi rewolucjami w b. ZSRS. Sam Czernow należy do bliskiego otoczenia Siergieja Iwanowa. W kampanii wyborczej ugrupowaniu mają pomóc technolog polityczny Siergiej Michiejew i moskiewska spółka Politsecrets. Z kolei Michiejewa nadzorować mają dwaj podwładni generała Czernowa: pułkownik rezerwy FSB Walerij Maksimow i oficer GRU Walerij Czernyszew. Pomoc rosyjska dla Sojuszu Patriotów Gruzji przewiduje też finansowanie jego kampanii. Wsparciem informacyjnym tego ugrupowania zajmują się rosyjskie państwowe media, m.in. Sputnik i Regnum.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Sojusz Patriotów Gruzji krytykuje władze kraju, żąda zerwania współpracy z NATO i USA oraz unormowania relacji z Rosją. Stojąca na czele Sojuszu Patriotów Gruzji Irma Inaszwili w 2019 roku żądała uznania za niepożądane osoby w Gruzji amerykańskich dyplomatów i ekspertów występujących na konferencji Instytutu Johna McCaina w Tbilisi. Ugrupowanie założyła z Dawidem Tarhan-Mourawim w 2012 roku. W wyborach w 2016 roku partia zdobyła w 150-osobowym parlamencie 6 mandatów. Wsparciem rosyjskim cieszy się też Demokratyczny Ruch – Zjednoczona Gruzja. Jednak partia Nino Burżanadze nie weszła do obecnego parlamentu. Jednak lipcowe sondaże nie są dla otwarcie prorosyjskich partii korzystne i oscylują wokół zaledwie 1-3 proc. Zdecydowanym faworytem jest Gruzińskie Marzenie, które wyraźnie zyskało w oczach wyborców skuteczną walkę z koronawirusem.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top