Date: 26 sierpnia 2020

Turcja sprowadza coraz mniej rosyjskiego gazu

Coraz więcej gazu z Azerbejdżanu i LNG, coraz mniej surowca importowanego z Rosji i Iranu. Ankara dopiero co ogłosiła, że niedługo będzie samowystarczalna energetycznie, bo zacznie eksploatować złoża na Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym. To drugie nie jest pewne z powodów politycznych, zaś pierwsze zajmie jeszcze trochę czasu. Tymczasem Turcy dywersyfikują portfolio dostawców gazu z naciskiem na sojuszników politycznych.

SOURCE: BOTAS-AHK.GOV.TR

Dostawy gazu z Iranu do Turcji w okresie styczeń-czerwiec 2020 roku zmniejszyły się o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, a z Rosji – o 41,5 proc. Jednocześnie utrzymuje się mocno wzrostowy trend importu gazu skroplonego. Dane statystyczne o dostawach LNG podał turecki Urząd Regulacji Rynku Energetycznego (EPDK). W omawianym okresie, czyli pierwszym półroczu 2020 roku, łączny import gazu przez Turcję zmniejszył się o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku – do poziomu 22,48 mld m³. Przy tym 12,15 mld m³ przypadło na surowiec dostarczany rurociągami, a już 10,33 mld m³ na gaz skroplony dostarczany drogą morską. A więc ilość gazu importowanego rurociągami zmniejszyła się o 24,8 proc., zaś zakupy LNG zwiększyły się o 44,8 proc. Największym dostawcą gazu skroplonego dla Turcji była w tym okresie Algieria (2,99 mld m³), niewiele mniej, bo 2,85 mld m³ LNG sprowadzono w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku z Kataru (wzrost aż o 124 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku). Kolejna ważna zmiana to wyjście Azerbejdżanu na pierwsze miejsce wśród dostawców gazu do Turcji. W pierwszej połowie 2020 roku wielkość zakupu surowca w tym kaukaskim kraju wzrosła o 23,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – do 5,44 mld m³. To jest związane ze zwiększeniem dostaw Gazociągiem Trans-Anatolijskim (TANAP). Pozycję lidera, zajmowaną jeszcze w 2019 roku, straciła Rosja. Z Rosji w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. Turcja sprowadziła 4,68 mld m³, podczas gdy w pierwszym półroczu 2019 roku było to 7,99 mld m³ (spadek o 41,5 proc.). Zmniejszył się też import z Iranu – o 46 proc. – do 2,03 mld m³. Przy czym należy pamiętać, że w od kwietnia gaz irański nie był w ogóle dostarczany do Turcji.

Support Us

If content prepared by Warsaw Institute team is useful for you, please support our actions. Donations from private persons are necessary for the continuation of our mission.

Support

All texts published by the Warsaw Institute Foundation may be disseminated on the condition that their origin is credited. Images may not be used without permission.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Related posts
Top