Data: 1 lipca 2020 Autor: Łukasz Kobierski

Trzeci tom Rządzenia Chinami…

Pod koniec czerwca, został opublikowany trzeci tom publikacji ,,Xi Jinping: Rządzenie Chinami”. Jest to kolejna część m.in. artykułów, przemówień i listów przewodniczącego Xi z ostatnich paru lat.

ŹRÓDŁO: FLICKR/PRACHATAI

Trzeci tom publikacji ,,Xi Jinping: Rządzenie Chinami” został wydany przez wydawnictwo Foreign Languages Press kontrolowane przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh). Aktualnie dostępne są dwie wersje językowe – chińska i angielska. Tom ma być również dostępny zagranicą.

Nowo opublikowany tom zawiera 92 artykuły. Wśród nich znajdziemy przemówienia, rozmowy, instrukcje i listy przewodniczącego Xi z okresu między 18 października 2017 r. a 13 stycznia 2020 r. Artykuły są podzielone na 19 tematów, a tom zawiera także 41 zdjęć Xi z powyższego okresu.

Aktualny tom został opublikowany przy współpracy Biura Informacyjnego Rady Stanu, Instytutu Historii i Literatury Partii Komitetu Centralnego KPCh oraz Chińską Międzynarodową Grupę Wydawniczą. Wcześniejsze dwa tomy zostały opublikowane odpowiednio w 2014 i 2017 roku.

Zgodnie z podanymi informacjami przez chińskie media, w ramach promowania zarządzania w nowej erze od XIX zjazdu KPCh, Xi dokonał szeregu ważnych prezentacji i przedstawił wiele ważnych koncepcji i pomysłów, dodatkowo wzbogacając, rozwijając i wprowadzając innowacje w aspektach teoretycznych funkcjonowania Partii.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Trzonem retoryki publikacji ma być ,,zjednoczenie i poprowadzenie całej Partii i Chińczyków ze wszystkich grup etnicznych, do poczynienia nowych i znaczących postępów w różnych działaniach Partii i kraju od XIX zjazdu KPCh”. Dodano także, że to ,,autorytatywna praca w pełni i systematycznie odzwierciedla myśl Xi Jinpinga na temat socjalizmu o chińskiej specyfice”. Wspomniano, że nowy tom ma pomóc społeczności międzynarodowej w lepszym zrozumieniu głównej treści myśli Komitetu Centralnego KPCh, marksizmu oraz wyżej wspomnianego socjalizmu w wersji chińskiej.

Biorąc pod uwagę treść poprzednich tomów oraz dostępne na stronach partyjnych m.in. list i przemówienia Xi, możemy przypuszczać, że będzie to kolejny manifest polityczny KPCh, przedstawiający przewodniczącego Partii, jako niezastąpionego lidera, który prowadzi Chiny do wielkiego renesansu i powrotu, do utraconej kiedyś pozycji mocarstwowej. Publikacja ma być również podbudową i wzmocnieniem propagowanej w Chinach ideologii socjalizmu.

Warto przypomnieć, że zgodnie z decyzją podjętą podczas wyżej wspomnianego XIX Zjazdu KPCh (od którego prace Xi są przedstawione w nowym tomie), do konstytucji partii wpisano myśli Przewodniczącego KPCh, uznając je za jedne z jej podstaw ideologicznych. Dokument ten mówi o nowej erze socjalizmu o chińskiej specyfice, który stoi na równi z marksizmem-leninizmem, myślą Mao Zedonga, teorią Deng Xiaopinga oraz zasadą „trzech reprezentacji” i „naukowego rozwoju”. Tym samym należy uznać, że każdy członek Partii powinien studiować myśl Xi Jinpinga. W przyszłości należy spodziewać się, że nowy tom zostanie przetłumaczony na kolejne międzynarodowe języki, jak było w przypadku poprzednich części.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top