WYDARZENIA

Data: 4 czerwca 2020

Podsumowanie: Hong Kong – the people’s revolution against the Party

3. czerwca 2020 r. miało miejsce wydarzenie online „Hong Kong – the people’s revolution against the Party” zorganizowane przez redakcję The Warsaw Insitute Review przy współpracy z Fundacją Warsaw Institute. Tematem przewodnim debaty były trwające od czerwca 2019 roku protesty w Hong Kongu, które rozpoczęły się w związku z ustawą o ekstradycji do Chińskiej Republiki Ludowej.

Gośćmi Michała Oleksiejuka byli Minister Anna Fotyga (była Minister Spraw Zagranicznych oraz obecnie eurodeputowana) oraz Benedict Rogers (prezes organizacji Hong Kong Watch).

Minister Fotyga w odpowiedzi na pierwsze pytanie dotyczące genezy niepokojów wypowiedziała się na temat chińskiej polityki wobec Hong Kongu, jak i również Tajwanu. Porównała zachowania teraźniejszych decydentów Chińskiej Republiki Ludowej do decyzji ich poprzedników. W swojej wypowiedzi poruszyła również kwestię stanowiska Unii Europejskiej wobec wydarzeń.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Benedict Rogers z kolei podkreślił, że komunistyczne Chiny są zagrożeniem dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Przypomniał również widzom, że obecne protesty nie są pierwszymi, gdyż 6 lat temu miał miejsce tzw. protest parasolek. Poruszył także niezmiernie ważną kwestię próby zmiany statusu Hong Kongu, który według założeń jest tzw. specjalnym regionem administracyjnym z oddzielnym od chińskiego systemem aż do 2047 r., kiedy to ma zostać w pełni włączony do Chińskiej Republiki Ludowej. Na koniec tej części powiedział również o organizacjach międzynarodowych i pozarządowych działających przeciwko łamaniu praw człowieka przez ChRL.

Zapraszamy państwa do objrzenia całości wydarzenia w języku angielski na naszym kanale YouTube!

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top