EVENTS

Data: 4 maja 2020

Niemcy: Energiewende, atom i Nord Stream 2

Zapraszamy na kolejne wydarzenie redakcji The Warsaw Institute Review, które odbędzie się już w środę 6 maja od godziny 20:00!

Energiewende – niemiecka koncepcja energetyczna, której celem jest przejście do niskoemisyjnego, racjonalnego ekologicznie, niezawodnego i niedrogiego zaopatrzenia w energię. Zwrot ten ma polegać na zmianie miksu energetycznego Niemiec na odnawialne źródła energii odnawialnej wspomagane gazem. Ta definicja pochodząca z dokumentu niemieckiego Ministerstwa Ekonomii i Technologii opisuje długoterminowe założenia niemieckich decydentów, dotyczące transformacji ich przemysłu energetycznego.

Jednak, jak powyższe założenia mają się do rzeczywistej polityki energetycznej Niemiec obecnie? Jakie konsekwencje może przynieść niemiecka polityka dla Europy? Wreszcie, czy budowa gazociągu Nord Stream 2 i rosyjski gaz odgrywają znaczącą rolę w powyższych założeniach i jak obecnie kształtuje się los gazociągu? Czy koronawirus wpłynie na los Energiewende i Nord Stream 2?

Te i wiele innych kwestii w swojej rozmowie poruszą:

Aleksandra Rybińska – politolożka, publicystka i dziennikarka. Ekspert Warsaw Institute ds. europejskich. Dziennikarz portalu wPolityce.pl i tygodnika Sieci, członek zarządu Fundacji Macieja Rybińskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) i zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Wcześniej dziennikarka m.in.: Rzeczpospolitej, Uważam Rze, Welt Am Sonntag i Der Tagesspiegel.

Jakub Wiech – publicysta i zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. W swojej pracy zajmuje się zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i informacyjnego. Był laureatem nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura, otrzymał także nominację w konkursie MediaTory oraz nominację do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Autor książki „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” opublikowanej w 2019 roku.

Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na kanałach social media Warsaw Institute i The Warsaw Institute Review (Facebook, Twitter, Youtube)

Zapraszamy, do zobaczenia!

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top