WYDARZENIA

Data: 26 kwietnia 2020

Dezinformacja – rosyjska broń strategiczna wczoraj i dziś

Zapraszamy do śledzenia transmisji live z debaty The Warsaw Institute Review „Dezinformacja – rosyjska broń strategiczna wczoraj i dziś”, która odbędzie się 29 kwietnia br. o godz. 20:00!

Dezinformacja – według źródeł, termin ukuty w XIX w. przez służby bezpieczeństwa Imperium Rosyjskiego. Przez dziesiątki lat strategie i narzędzia dezinformacyjne były stosowane przez komunistyczne służby bezpieczeństwa oraz ich następców w putinowskiej Rosji ?? Dziś Polska i inne państwa wciąż zmagają się z atakami informacyjnymi rosyjskich mediów i polityków. Kraje te są również celem działalności kontrolowanych przez Kreml miejscowych mediów, farm trolli, czy tzw. „pożytecznych idiotów” działających na korzyść Rosji.

W ciągu tylko ostatniego półrocza staliśmy się świadkami i ofiarami rosyjskich ataków dezinformacyjnych w trakcie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej i sporu o status gazociągu Nord Stream 2. Jednakże, szczególnie teraz, w trakcie kryzysu pandemicznego zmagamy się z kolejnymi atakami oraz fake-newsami, które według wszelkich podejrzeń swoje źródło mają właśnie w Federacji Rosyjskiej.

Jakie są to ataki i czym różnią się one od poprzednich operacji dezinformacyjnych? O tym i o wielu innych kwestiach powiedzą debatujący eksperci:

– Grzegorz Kuczyński – dyrektor programu Eurazja w Warsaw Institute i ekspert ds. wschodnich. Autor wielu książek i publikacji dotyczących kuluarów rosyjskiej polityki krajowej oraz zagranicznej.

– Kamil Basaj – prezes Fundacji INFO OPS Polska, ekspert ds. bezpieczeństwa środowiska informacyjnego. Założyciel i redaktor projektu promującego wiedzę o zjawisku obcego oddziaływania informacyjnego, dezinformacji i propagandy Disinfo_Digest.

– Piotr Żochowski – główny specjalista zespołu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie Wschodniej Ośrodek Studiów Wschodnich – OSW. Autor wielu publikacji i analiz dotyczących rosyjskich służb specjalnych i ich działań oraz systemu bezpieczeństwa państw byłego ZSRR.

Geopolityczną debatę moderować będzie dr Rafał Zgorzelski – ekspert ds. bezpieczeństwa i sprawy międzynarodowych.

Transmisję wydarzenia będzie można śledzić na kanałach social media Warsaw Institute i The Warsaw Institute Review (Facebook, Twitter, Youtube)

Zapraszamy, do zobaczenia!

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top