RUSSIA MONITOR

Date: 26 listopada 2019

Destabilizacja Katalonii. Tropy wiodą do GRU

Hiszpania to kolejny europejski kraj, w którym w ostatnich latach rosyjski wywiad wojskowy usiłuje destabilizować sytuację wewnętrzną. Hiszpańskie służby i wymiar sprawiedliwości wzięły na celownik specjalną jednostkę GRU nr 29155, znaną z wywrotowych i terrorystycznych działań w innych państwach UE, m.in. Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie od dawna podsycają kataloński separatyzm, nie tylko w obszarze informacyjnym.

ŹRÓDŁO: KREMLIN.RU

Hiszpańskie media ujawniły, że miejscowa policja zatrzymała w październiku w Katalonii dwóch domniemanych rosyjskich szpiegów. Ujęto ich na autostradzie AP-7 na granicy hiszpańsko-francuskiej podczas kontroli drogowej. W mercedesie na białoruskich numerach znaleziono granat M-75 rosyjskiej produkcji. Obaj mężczyźni – nieoficjalnie wiadomo, że to Rosjanin i Ukrainiec – zostali tymczasowo aresztowani. Jeden z nich był wcześniej poszukiwany przez policję w jednym z państw Europy. Hiszpańscy śledczy badają prawdopodobne związki aresztowanych z separatystami destabilizującymi od kilku tygodni region Katalonii. Chodzi o radykałów z Rad Obrony Republiki (CDR). Pod koniec września 9 jej członków zatrzymano pod zarzutem przygotowywania aktu terrorystycznego. W ich domach znaleziono duże ilości substancji służących do produkcji ładunków wybuchowych.

Sprawa aresztowanej dwójki może mieć związek ze śledztwem wszczętym w Madrycie, a dotyczącym działań destabilizujących sytuację w Katalonii w okresie tzw. referendum niepodległościowego z października 2017 r. przez specjalną jednostkę rosyjskiego wywiadu wojskowego nr 29155. W tej sprawie pojawia się nazwisko Denisa Siergiejewa, podejrzanego o co najmniej dwie próby zabójstw w innych krajach Europy. Siergiejew to weteran rosyjskiego wywiadu wojskowego, ma mieć obecnie stopień generała. Z ustaleń różnych służb specjalnych wynika, że Siergiejew w ostatnich latach pojawiał się w kilkunastu krajach Europy, m.in. na Ukrainie i w Czechach. Był też w Bułgarii w 2015 roku, gdy doszło do dwóch prób zamordowania miejscowego handlarza bronią Emiliana Gebrewa. Siergiejew miał być trzecim członkiem grupy, która dokonała zamachu na Siergieja Skripala w marcu 2018 roku, obok zidentyfikowanych wcześniej Anatolija Czepigi i Aleksandra Myszkina. W Katalonii Siergiejew miał się pojawić dwa razy, pod fałszywym nazwiskiem Siergiej Fiedotow. Po raz pierwszy, na sześć dni, przyleciał do Barcelony 5 listopada 2016. Po raz drugi pojawił się tutaj 29 września 2017, dwa dni przed nielegalnym referendum i pozostawał aż do 9 października, po czym wrócił do Moskwy. Sprawą zajmują się eksperci od walki z terroryzmem z hiszpańskiej Policia Nacional. W trakcie śledztwa sprawdzane są też związki między agentami rosyjskiego wywiadu a założoną w 2019 r. wewnątrz separatystycznych Rad Obrony Republiki (CDR) jednostką o nazwie Zespół Działań Taktycznych (ERT).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Rosyjskie zaangażowanie w Katalonii nie jest tajemnicą już od dłuższego czasu. Modus operandi przypomina działania sprzed referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu. To przede wszystkim działania w obszarze informacyjnym. W okresie nielegalnego referendum w Katalonii osoby i instytucje powiązane z Rosją zwiększyły o 2000 proc. liczbę informacji o tym plebiscycie w mediach społecznościowych. Na kilka dni przed głosowaniem hiszpański Internet zalały informacje dotyczące plebiscytu, które miały „doprowadzić do silnych podziałów politycznych”. W 2017 r i w 2018 r. hiszpańska policja zatrzymała w Barcelonie dwóch rosyjskich hakerów poszukiwanych przez FBI. Jeśli potwierdzą się podejrzenia hiszpańskich służb odnośnie zaangażowania agentów GRU specjalizujących się w tzw. mokrej robocie, będzie to oznaczało, że w przypadku separatyzmu katalońskiego Rosja prowadziła wymierzone w Hiszpanię działania nie tylko w sferze informacyjnej, ale też miały one charakter terrorystyczny.

All texts published by the Warsaw Institute Foundation may be disseminated on the condition that their origin is credited. Images may not be used without permission.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Related posts
Top