ROMANIA MONITOR

Data: 25 lipca 2019

Nowy rząd w Mołdawii wobec Naddniestrza

Premier Mołdawii Maia Sandu zaapelowała do władz w Tyraspolu o zniesienie zakazu wjazdu dla przedstawicieli administracji z Mołdawii.W tym celu poprosiła przedstawicieli formatu 5 + 2 (grupy mediacyjnej składającej się ze skonfliktowanych stron oraz Rosji, Ukrainy, OBWE, UE i USA) o wsparcie Mołdawii w załatwieniu tej kwestii.  Maia Sandu podkreśliła jednocześnie że działania tej grupy powinny skupiać się przede wszystkim na przeciwdziałaniu przemytowi i korupcji, które są generowane z Naddniestrza. Jednocześnie uznając za zasadne przedłużenie misji granicznej EUBAM (ang. EU Border Assistance Mission to Moldova and Ukraine). Te postulaty stoją w zgodzie z deklaracją przewodniczącego misji OBWE Klausa Neukircha, który podkreślił potrzebę zabezpieczenia integralności Mołdawii przy jednoczesnym poszanowaniu specjalnego statusu Naddniestrza.

ŹRÓDŁO: MOLDOVA.ORG

Działania nowo wybranej premier Mołdawii, w kwestii Naddniestrza, mają na celu uwiarygodnienie jej partii wobec swojego elektoratu, na który składa się proeuropejska część społeczeństwa. Potrzeba unormowania relacji z Naddniestrzem potrzebne jest Mołdawii do wzmocnienia proeuropejskiego kursu, w którym chce podążać blok ACUM reprezentowany przez panią premier. Rozwiązanie konfliktu z Naddniestrzem wydaje się trudniejszym zadaniem dla obecnej koalicji niż wcześniejszych rządów Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM). Obecna koalicja proeuropejskiego ACUM z prorosyjską Partią Socjalistów Republiki Mołdawii nie posiada jasnej strategii wobec Naddniestrza.

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

Federalizacja Mołdawii z Naddniestrzem, w której Tyraspol posiadałby prawo weta w kwestiach polityki zagranicznej, wiązałaby się prawdopodobnie z zablokowaniem projektu integracji europejskiej Mołdawii. Maia Sandu reprezentując proeuropejski wektor w polityce zagranicznej dąży do wypracowania przejrzystych zasad dialogu z Tyraspolem, które wiązałyby się z próbą demokratyzacji systemu politycznego w Naddniestrzu. PSRM dążące do wprowadzenia prorosyjskiego kursu w polityce zagranicznej może prowadzić do wzmocnienia dialogu z Tyraspolem, w szczególności za pośrednictwem Prezydenta Dodona próbującego budować partnerskie relacje z administracją w Naddniestrzu. Wydaje się jednak że włączenie Naddniestrza w obieg polityki wewnętrznej Mołdawii, w dłuższej perspektywie może być niekorzystne dla PSRM. Władze Naddniestrza, posiadając silną pozycję wewnątrz Mołdawii jak również zaufanie Moskwy, mogą stanowić rywala politycznego dla Igora Dodona i PSRM w prorosyjskim bloku politycznym.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top