RUSSIA MONITOR

Data: 22 maja 2019

„Rocznicowa” aktywność Floty Bałtyckiej

Leżące nad Bałtykiem kraje członkowskie NATO odnotowały w drugiej połowie maja zwiększoną aktywność wojskową Rosji. W pobliżu linii brzegowej krajów bałtyckich doszło do szeregu przechwyceń rosyjskich samolotów, zaś do granicy morskiej Łotwy podpłynął najnowszy nabytek Floty Bałtyckiej, korweta klasy Karakurt, uzbrojona m.in. w pociski manewrujące Kalibr. Ma to związek z intensywnymi ćwiczeniami w obwodzie kaliningradzkim, dla których pretekstem była rocznica powstania Floty Bałtyckiej. Aktywność Rosjan miała też związek z ćwiczeniami NATO w Estonii (Spring Storm).

ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA.ORG

20 maja litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że sojusznicze myśliwce uczestniczące w misji ochrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich Baltic Air Policing w ciągu zaledwie tygodnia były podrywane aż sześć razy, by przechwycić rosyjskie samoloty. Jak podali Litwini, w dniach 13-19 maja maszyny natowskie przechwyciły i eskortowały: samolot transportowy An-26, trzy razy samoloty walki radioelektronicznej Ił-22 i pięć razy myśliwce Su-27. Szczegóły kilku z tych alarmów przedstawiło brytyjskie dowództwo – obecnie myśliwce RAF stacjonują w estońskiej bazie Ämari. We wtorek 14 maja brytyjskie Typhoony poderwano gdy u granic krajów bałtyckich pojawiły się dwa rosyjskie myśliwce Su-27 oraz samolot Ił-22. Leciały wzdłuż wybrzeża do Kaliningradu. Brytyjskie maszyny przekazały następnie rosyjski konwój pod obserwację węgierskich JAS-39, które wystartowały z Szawli. Następnego dnia, w środę 15 maja brytyjskie samoloty zostały znów poderwane do przechwycenia dwóch Su-27 i jednego Ił-22. Oprócz Brytyjczyków i Węgrów przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii bronią obecnie także hiszpańskie F-16 (wspierają Węgrów w Szawlach).

Wesprzyj nas

Jeżeli przygotowane przez zespół Warsaw Institute treści są dla Państwa przydatne, prosimy o wsparcie naszej działalności. Darowizny od osób prywatnych są niezbędne dla kontynuacji naszej misji.

Wspieram

19 maja w pobliżu morskiej granicy Łotwy pojawił się rosyjski okręt wojenny. Jak podało dowództwo łotewskich sił zbrojnych, „w łotewskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, 14 mil morskich od wód terytorialnych, siły wojenno-morskie zidentyfikowały korwetę Uragan klasy Karakurt z numerem burtowym 567 Sił Zbrojnych Rosji”. Korweta zidentyfikowana przez Łotyszy obecnie nosi nazwę Mytiszczi i w styczniu 2019 roku rozpoczęła służbę w rosyjskiej bazie morskiej w Bałtijsku (obwód kaliningradzki). Jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr i pociski przeciwokrętowe Oniks.

Liczne przeloty rosyjskich samolotów, w tym przeznaczonych do walki radioelektronicznej Ił-22PP, mogły być związane z dobiegającymi końca ćwiczeniami NATO Spring Storm w Estonii. Zwiększona aktywność Rosjan w rejonie południowego Bałtyku była też związana z ostatnimi ćwiczeniami w obwodzie kaliningradzkim. Z okazji 316. rocznicy powstania Floty Bałtyckiej w drugiej połowie maja w rejonie eksklawy doszło do szeregu ćwiczeń wojskowych. Między innymi jednostki morskie ćwiczyły zwalczanie wrogich okrętów podwodnych (17 maja), zaś lotnictwo Floty Bałtyckiej ćwiczyło walkę z wrogimi samolotami (16 maja). Główne uroczystości rocznicowe, w tym defilada, odbyły się 18 maja w Kaliningradzie. Rosyjskie zgrupowanie wojskowe w obwodzie kaliningradzkim jest systematycznie wzmacniane od kilku lat. Ważnym wydarzeniem zwiększającym możliwości antydostępowe wojsk w eksklawie (A2/AD) było przyjęcie do służby wspomnianej korwety klasy Karakurt. W styczniu Flota Bałtycka otrzymała też samobieżne haubice Msta.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top