Ekspert

Kontakt

Specializacje

Polityka Unii Europejskiej, relacje międzynarodowe

Języki

Polski, angielski

Życiorys

Jest socjologiem, politologiem i historykiem. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Kierownik zakładu polityk Unii Europejskiej w Instytucie Europeistyki UW. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym, geoekonomii, europeizacji, i myśli teoretycznej dotyczącej integracji europejskiej. Ostatnio opublikował: „Pokryzysowa Europa” (PISM 2018), „W poszukiwaniu geoekonomii w Europie” (Instytut Studiów Politycznych PAN 2014) oraz zredagował książki: „Polityki europejskie w dobie kryzysu” (Scholar 2016) oraz „Oblicza kryzysu” (razem z M.A. Cichockim, Centrum Europejskie w Natolinie 2016).

Polecane artykuły
Jak bronić się przed nokautem?

Jak bronić się przed nokautem?

Unia Europejska przypomina mocno poobijanego pięściarza, który staje do kolejnej rundy z groźnym przeciwnikiem. Z początkiem 2020 r. mierzy się z dwoma kolejnymi ciosami: kryzysem migracyjnym i pandemią koronawirusa. A nadchodzi cios trzeci – gospodarczy.

Wybory parlamentarne w Polsce 2019

Wybory parlamentarne w Polsce 2019

Wybory parlamentarne w Polsce, które odbyły się 13 października 2019 roku, są przede wszystkim sukcesem demokracji. Świadczy o tym mobilizacja elektoratu i wysoka frekwencja wyborcza.

Wybory do Parlamentu Europejskiego i ich konsekwencje

Wybory do Parlamentu Europejskiego i ich konsekwencje

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) przyniosły szereg zmian w polityce unijnej, spośród których bodaj najważniejsze jest przesunięcie całego spektrum sił euroentuzjastycznych w lewo.

Unia Europejska wobec światowych mocarstw

Unia Europejska wobec światowych mocarstw

Rywalizacja USA z Rosją i Chinami otworzyła nowy etap zmiany post-zimnowojennego ładu międzynarodowego. Europa póki co w ograniczonym stopniu uczestniczy w tej rywalizacji, ale ma ambicje odgrywania jednej z głównych ról w nowym, wielobiegunowym ładzie geopolitycznym. Chciałaby też podtrzymać instytucje globalizacji gospodarczej, gwarantującej korzystną dla niej wymianę handlową i inwestycyjną w skali światowej.

Brexit w perspektywie geopolitycznej

Brexit w perspektywie geopolitycznej

Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, popularnie nazywane brexitem, pociąga poważne konsekwencje geopolityczne zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak również całej Wspólnoty.

Rozwój polityki obronnej i przemysłu zbrojeniowego w Unii Europejskiej

Rozwój polityki obronnej i przemysłu zbrojeniowego w Unii Europejskiej

Celem poniższego raportu jest analiza rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE (CSDP), a także europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Badanie obejmuje perspektywę geoekonomiczną, wskazując, w jaki sposób instrumenty ekonomiczne mogą ułatwić osiągnięcie geopolitycznych celów.

O demokracji w Europie

O demokracji w Europie

Demokracja jest podstawą kultury politycznej w Europie . Jednocześnie procesy integracji europejskiej skutkują coraz większymi problemami dla demokracji. Sama Unia Europejska nie ma odpowiedniej legitymizacji, co jest określane jako deficyt demokratyczny .

Polska wobec zmian geopolitycznych w Europie Zachodniej

Polska wobec zmian geopolitycznych w Europie Zachodniej

Podstawową tezą niniejszego artykułu jest uznanie, że Europa Zachodnia, czyli centrum geopolityczne Unii Europejskiej – słabnie, wyniszczane przez kolejne kryzysy, których nie jest w stanie opanować.

Top