RUSSIA MONITOR

Data: 26 marca 2018

Chłopcy do bicia

Zgodnie z rosyjską konstytucją po wyborach prezydenckich powołuje się nowy rząd. Wszystko wskazuje na to, że będzie bardzo podobny do dotychczas działającego. Stanowisko powinien zachować premier Dmitrij Miedwiediew. Jednak polityczna pozycja rządu w nowej kadencji prezydenckiej Władimira Putina będzie słabsza – i to z kilku powodów.

źródło: kremlin.ru

Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa najprawdopodobniej oba stanowiska. Pewne zmiany w rządzie, jeśli zajdą, to będą miały za zadanie jedynie pewne „odświeżenie” jego wizerunku. Posady stracić więc może tylko kilkoro najbardziej krytykowanych ministrów. Ciągłość zachowana zostanie również w rządzącej partii Jedna Rosja. Nadal jej formalnym szefem będzie Miedwiediew. Przede wszystkim chodzi o utrzymanie zasady, że to szef partii stoi na czele rządu.

Główną rolą rządu będzie utrzymywanie charakteru politycznego piorunochronu, na którym skupiać się będą krytyki i niezadowolenie Rosjan – przede wszystkim z powodów gospodarczych i socjalnych. Przy czym ataki na rząd i premiera mogą iść nie tylko ze strony opozycji pozaparlamentarnej, ale też – i to jest ważniejsze – ze strony partii rządzącej i parlamentarnej pseudoopozycji, o dyscyplinujących pouczeniach płynących z Kremla nie wspominając. Kryje się tu jednak pewne niebezpieczeństwo wynikające z faktu, że szef rządu jest zarazem szefem partii.

Nowy rząd, jego członkowie, będą politycznie słabsi. Sprawa Aleksieja Uljukajewa pokazuje, że w każdej chwili niemal każdy z ministrów może zostać zatrzymany. Co niektórzy członkowie rządu, zwłaszcza ci kojarzeni z tzw. obozem liberalnym, mogą być szczególnie wygodnym celem do antykorupcyjnej krucjaty siłowików. Duma i Rada Federacji – czyli dwie izby parlamentu – będą nadal pełniły rolę notariusza decyzji prezydencko-rządowych. Krótko mówiąc, zdyscyplinowanej maszynki do głosowania. Realna władza zostanie zachowana w rękach Kremla i Rady Bezpieczeństwa, zdominowanej przez siłowików. Realna władza, to znaczy przede wszystkim polityka bezpieczeństwa i polityka zagraniczna.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top