RUSSIA MONITOR

Data: 16 marca 2018

„Rosyjskie FBI” i zwrot w sprawie Bastrykina

Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogą potwierdzić się spekulacje na temat zmian w strukturach śledczych w Rosji. Wszystko wskazuje na to, że powstanie jeden nowy organ państwowy, w którym połączone zostaną struktury i pełnomocnictwa śledcze Komitetu Śledczego (SKR), MSW i FSB. Bardziej zaskakuje to, że na czele „rosyjskiego FBI” może stanąć Aleksandr Bastrykin, dotychczasowy szef Komitetu Śledczego.

źródło: kremlin.ru

W ostatnich miesiącach wszystko wskazywało na to, że Bastrykin straci stanowisko szefa SKR, a sam Komitet może zostać rozwiązany. Sam Bastrykin miał na jednym ze spotkań w grudniu stwierdzić, że jego instytucja zostanie zlikwidowana. Głównym powodem miałaby się stać tzw. sprawa Młodego Szakro, w której za korupcję zatrzymano grupę wysoko postawionych współpracowników Bastrykina (CZYTAJ WIĘCEJ). Śledztwo wciąż się rozwija, zwłaszcza po tym, jak niedawno jeden z aresztowanych Denis Nikandrow zeznał, że w aferę łapówkarską zamieszany był też szef SKR w Moskwie, Aleksandr Drymanow. Zatrzymanie Drymanowa byłoby ostatecznym ciosem w Bastrykina. Do tej pory jednak FSB go nie zatrzymała – i może mieć to polityczne podłoże. W sytuacji, gdy Putin przewiduje dla Bastrykina nowe, jeszcze ważniejsze stanowisko, trudno spodziewać się takich kroków.

W ostatnich dniach na Kremlu miał się pojawić Bastrykin z rezygnacją w ręku. Jednak Putin jej nie przyjął – wynika z nieoficjalnych doniesień. Przeciwnie, obecny szef SKR dostał podobno propozycję objęcia stanowiska szefa nowej, jeszcze potężniejszej, niż Komitet, instytucji śledczej. Nie wiadomo jeszcze, że ostatecznie obejmie tę funkcję. Ma silnych przeciwników w postaci szefa Prokuratury Generalnej Jurija Czajki oraz FSB, która nie chce stracić wyłącznej kontroli nad swym zarządem śledczym. Wygląda na to, że przeciwnicy SKR faktycznie doczekają się likwidacji Komitetu – ale dalszy scenariusz już nie jest po ich myśli. W listopadzie ub.r. pojawiła się informacja, że szef Departamentu Śledczego MSW Aleksandr Romanow złożył u szefa administracji prezydenckiej Antona Wajno projekt zmian, w tym likwidacji Komitetu Śledczego. Sprawy najważniejsze miałyby trafić do prokuratury generalnej, zaś pozostałe do MSW. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nastąpi proces odwrotny. Jeden z wariantów branych pod uwagę to właśnie utworzenie „rosyjskiego FBI”, czyli Federalnej Służby Dochodzeniowej. W jej skład weszłyby SKR i wszystkie śledcze struktury innych organów siłowych, z zarządem śledczym FSB i departamentem śledczym MSW na czele. Co więcej, to właśnie SKR miałoby dominować w nowej instytucji.

Taki wariant nie podoba się Łubiance, która wolałaby inny scenariusz: budowę tzw. MGB (Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego) skupiającego obecne FSB, SWR i FSO, z dominującą rolą kontrwywiadu, czyli FSB. Oczywiście skupiono by tu również wszelkie śledcze uprawnienia. Z kolei MSW nie chce nikomu oddawać swego departamentu śledczego, ani potencjalnemu MGB, ani potencjalnej Federalnej Służbie Dochodzeniowej. Decydujący może się okazać jednak głos Prokuratury Generalnej. Dotychczasową działalność organów śledczych w SKR, MSW i FSB nie raz krytykował Jurij Czajka. Jednak zamiast odbierać część spraw po SKR i oddać inne do MSW i FSB, Czajka może zaakceptować powstanie nowej instytucji w zamian za zwiększenie nadzoru prokuratury generalnej nad śledztwami w Rosji.

Wszystkie teksty (bez zdjęć) publikowane przez Fundacje Warsaw Institute mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania ich źródła.

TAGS: migration crisis, NATO, Belarus, Russia

 

Powiązane wpisy
Top